Kulak Estetiği – Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir ? 

 

Kulak estetiği, otoplasti veya sık bilinen adı ile kepçe kulak estetiği, öne doğru açılanmış, belirgin kulakların bu görünümünü gidermek veya çeşitli şekil bozuklukları olan kulakları düzeltmek için uygulanan işlemlerin tümüdür.

Kulaklar altı yaşına gelindiğinde gelişiminin çoğunu tamamlamış olur. Kulak görünümü ile ilgili sıkıntı yaşayan aileler, çocuklarının gelişim ve büyüme süreçleri nedeni ile sorun yaşayacaklarından endişe duymaksızın bu tip cerrahi bir girişimi hayatlarının erken dönemlerinde uygulatabilirler.

Erken yaşta ameliyatın en önemli faydası çocukların okul dönemindeki psikolojik ve çevresel sorunlardan kurtulmasıdır. Erişkinlerde estetik nedenlere ek olarak yaralanma nedeni ile bozulmuş kulakların da düzeltilmesi gerekebilmektedir. Sağlığınız yerinde ise bu cerrahi girişim için bir üst yaş sınırı yoktur.

Kimler Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Olmalıdır ?

 

Kepçe Kulak Ameliyatını kliniğimiz bünyesinde çalışan uzman doktorlarımız Op.Dr. Hilmi Berkant Tunç ve Op.Dr. Onur Serin gerçekleştirmektedir. Aşağıdaki temel sorunlara sahip olan bireyler Adana Estetik Cerrahi Kliniği ya da Mersin Estetik Cerrahi Kliniğimize başvurararak Kulak Estetiği konusunda detaylı bilgi alabilirler.

  • Öne doğru açılı kulaklar, genel kullanılan tabiri ile kepçe kulak görünümü olanlar
  • Gereğinden fazla büyük veya küçük kulaklar
  • Yaralanma sonrası şekil bozukluğu olan kulaklar
  • Kıkırdak biçimi anormal olan kulaklar

Estetik Cerrahi Kliniği Kepçe Kulak Ameliyatı

 

Kulak Estetiği Operasyonu, kulağın görünen yüzeylerinde dikiş izi oluşturulmayacak şekilde, kulak arkasından yapılan yaklaşık 3-4 cm kadar dikey bir kesi ile geçekleştirilir. Kıkırdağa istenilen şekillendirme yapılır ve kalıcı dikişler ile sabitlenir. Kulak derisi eriyen dikişler kullanılarak dikilir, sargı ile sarılır. Genel lokal anestezi kullanılarak yapılan operasyon ortalama 1 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Estetik Cerrahi Kliniği Kepçe Kulak Estetiği Sık Sorulan Sorular ?

 

1) Riskli bir ameliyat mıdır?

Kulak Estetiği Operasyon’u hiçbir risk içermez.

2) Ağrılı bir operasyon mudur?

Operasyon sonrası oluşacak ağrı ve sızı basit bir ağrı kesici ile giderilebilir.

3) Günlük hayatıma ne zaman dönebilirim?

Kulak çevresi dış darbelere karşı özelikle ilk zamanlar dikkatle korunmalıdır. Ancak normal yaşamınıza 1 hafta içerisinde dönebilirsiniz.

4) Ameliyat yönteminde iz kalır mı?

Ameliyatta kulak arkasında kesi işlemi yapılacağı için görünüşte hiçbir iz kalmaz. Küçük operasyon izleri ise zamanla deri rengini alıp yok olacaktır.

5) Kepçe kulak müdahalesi hangi yaşta yapılır?

6 yaşından sonra tüm yaş grubunda yapılabilmektedir.