Lipsuction (Yağ Aldırma) Nedir ? 

 

Liposuction, (Liposakşın) diyet ya da zayıflama yöntemleriyle eritilemeyen fazla yağların, tecrübeli ve uzman estetik cerrahlar tarafından, cerrahi müdahale ile vücuttan alınmasıdır. Liposuction, en fazla tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Liposakşın bir zayıflama ya da kilo verme yöntemi değildir.

Liposuction Vücudun Hangi Bölgelerine Yapılır ?

 

Estetik Cerrahi Kliniği Liposuction operasyonu, kadın ve erkek fark etmez cilt altında yağ barındıran ayaktan gıdıya kadar vücudun her bölgesine yapılabilir. Karın, bel, sırt, basen, bacaklar, ayak bilekleri, dizlerin iç bölgeleri ve gıdı bölgesine uygulanabilir.

Estetik Cerrahi Kliniği Liposuction Nasıl Yapılır?

 

Ameliyat öncesi işlem uygulanacak bölgeler belirlenir ve çizim uygulanır. Alanın genişliğine göre lokal yada genel anestezi kullanılabilir. Tek seansta birden fazla alana liposuction yapılabilir. Bölgelere ulaşmak için birkaç adet 0.5 cm’lik kesiler yapılır. Bu kesilerden kanüller veya enjektörler yardımı ile kanamayı ve ameliyat sonrası oluşabilecek ağrıyı azaltacak özel bir sıvı verilir. Belirli süre bekledikten sonra negatif basınç sistemine bağlı farklı kanüller yardımı ile yumuşamış yağ dokuları uzaklaştırılır. Kesiler birer dikiş ile kapatılır, ameliyat sonrası kanama ve ödemi azaltacak özel bir korse giydirilerek operasyona son verilir.

Estetik Cerrahi Kliniği Yağ Aldırma

Liposuction Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

 

Hasta anestezi şekline gün içerisinde ya da en geç ertesi gün hastaneden ayrılabilmektedir. Takılan korsenin ortalama 1 ay kadar kullanılması tavsiye edilir. İşlem sonrası bazı bölgelerde oluşan morluklar kısa süre içerisinde geçmektedir. Estetik Cerrahi Kliniği Liposuction (Yağ Aldırma) tam anlamıyla sonucunu ortalama 2-3 ay sonra göstermektedir.

Liposuction Sonrası Tekrardan Aynı Bölgelerde Yağ Oluşumu Olur Mu ?

Yağ aldırma operasyonu sonrası yağ hücreleri yok edildiği için kilomuza dikkat ettiğimiz sürece yağ artışı olmamaktadır.

Estetik Cerrahi Kliniği Liposakşın

Lazer liposuction ve klasik liposuction arasındaki farklar nelerdir ?

Lazer yağ aldırma tekniğinde, operasyon yapılan bölgede kanama olmaz, daha az ağrı hissedilir. Ciltte sarkmalar olmaz. Hafif bir şişme dışında yan etkisi yoktur. Operasyon sonrasında bandaj uygulamasına gerek olmaz. Klasik liposakşın yönteminde ise, daha çok ağrı hissedilir. Uygulama esnasında kanama olabileceğinden, hastalara kan verilmektedir. Uygulama sonrası ciltte sarkmalar meydana gelebileceğinden, çeşitli dalga boyundaki lazer ışınları kullanılmalı ve cilt toparlanmalıdır.

Estetik Cerrahi Kliniği Vaser Lipoliz

Estetik Cerrahi Kliniği Vaser Liposuction Nedir ?

 

Vaser tekniğinde cilt altına sokulan bir kanül yardımı ile ultrasonik ses dalgaları çalışılacak bölgeye iletilir. Ses dalgalarının yarattığı yüksek titreşim yağ hücreleri arasında baloncuklar yaratır ve hücreleri yapıştıkları 3 boyutlu bağ dokusundan ayırır. Yerlerinden oynatılan yağ hücreleri sonrasında bildiğimiz vakumlu aspirasyon yöntemi ile kolayca dışarı alınır. Ultrason enerjisi oldukça güvenli bir enerjidir; yağ hücrelerini yerlerinden oynatırken ne bu hücrelere, ne de çevredeki sinir, damar ve bağ dokusuna hasar vermez.

Estetik Cerrahi Kliniği Vaser Lipoliz

Estetik Cerrahi Kliniği Lazer Lipoliz Nedir ?

 

Genelde yağ parçalama olarak bilinen lazer lipoliz, belirli bölgelerdeki yağların parçalanarak, vücut tarafından emilmek için bırakılması işlemidir. Güvenli bir uygulamadır ve operasyon sırasında ve sonrasında kanama olmaz. Çene altı ve kolların iç kısımlarına uygulanır. Sınırlı bir etki yaptığı için, küçük bölgelerde tercih edilmektedir.

Estetik Cerrahi Kliniği Liposuction Lazar Lipoliz